چه  ویژگی ای باعث می شود که OLAP اینقدر سریع باشد؟

شاید به این فکر کنید که چه چیزی OLAP را اینقدر خاص و سریع می کند. راز OLAP در این است که  به افراد در تحلیل داده سریع کمک می کند یعنی OLAP اکثر کارها را طوری انجام می دهد که انگار از مته حفاری سریع برای کاوش در یک مجموعه داده استفاده می کنید
•    مته کاری(کاوش)  به داخل : این تکنیک تحلیلی یک عدد ( معمولا یک مجموع ) را به عددهای دیگری که آن را می سازند تجزیه می کند. مثلا ممکن است به رقم فروش های کل برای ایالت کالیفرنیا نگاه کنید و برای دیدن اینکه هر فروشگاه چه عملکردی را دارد جستجویی سریع را انجام دهید. با استفاده از این روش می توانید داده های فروش را بر حسب شهرستان یا کد پستی ببینید و بعد کاوش را بر حسب محله و هر فروشگاه انجام دهید.
•    مته کاری(کاوش)   به بیرون  : این روش عکس مته کاری به درون ( کاوش) داده است. شما از جزئیات خاص به سمت داده عمومی تر حرکت می کند. تحلیل گر می تواند به داده فروش یک محصول خاص در یک فروشگاه خاص نگاه کند و ببیند که فروش های محصول برای همه فروشگاه های شهر چقدر بوده است و بعد مته کاری بیشتری به بیرون انجام دهد و فروش های محصول را در کل ایالت یا کشور پیدا کند.
•    مته کاری میانی: برای رسیدن به اطلاعاتی که می خواهید ببینید ( فرضا جزئیات ارقام فروش برای یک فروشگاه خاص ) شما بر روی لینک ها یکی بعد از دیگری کلیک می کنید تا به داده منبع واقعی برسید ( تراکنش های فردی گنجانده شده در سیستم OLAP) و در اصل این داده ها سریعا تجمیع می شوند تا اینکه عددی که با آن شروع کرده اید را تشکیل دهند. مثلا در هنگام تحلیل فروش های یک فروشگاه خاص متوجه می شوید که یک محصول خاص خیلی پرفروش است. البته می خواهید دلیل آن را بدانید اما داده برای آن محصول در آن فروشگاه خاص تجمیع شده است. شما مته کاری میانی سریعی را انجام می دهید تا اینکه داده تراکنش را در جزئی ترین سطح یعنی  ورودی های واقعی در سیستم که باعث فروش شده اند، ببینید. در طول این فرایند ممکن است متوجه برخی همبستگی ها شوید مثلا یک محصول پر فروش همیشه در محصول دیگری گنجانده شده است یا اینکه فقط در زمان خاصی از روز پر فروش است.
•    گروه بندی : اگر تا کنون از PivotTable در Excel استفاده کرده باشید، آنگاه می دانید که گروه بندی داده با محور سازی سریع ستون ها و سطرها چگونه است. وقتی یک سطر یا ستون را محور می کنید داده به روش متفاوتی گروه بندی می شود. مثلا ممکن است که ارقام فروش را داشته باشید و فروشنده ها در سمت چپ پایین قرار بگیرند و محصولات و مکان فروشگاه در بالا قرار بگیرند. اگر بخواهید گروه بندی های این ارقام فروش را تغییر دهید و محصولات را به ستون سمت چپ پایین حرکت دهید، آنگاه به سادگی بر روی یک فیلد محصول کلیک می کنید و آن را به سطر می کشید. ممکن است که این مفهوم ساده به نظر برسد اما تراکم عددی کارهایی که در پشت صحنه انجام می شود شگفت انگیز است. هر فیلد باید دوباره با هر تغییری جمع شود و از معیار سطر یا ستونی که در آن محور شده است برای این کار استفاده شود.

مترجم سریع تخصصی متن شما همینک آماده انجام فوری و تخصصی ترجمه تان است. کافی است از بخش سفارش ترجمه با ما تماس بگیرید