ترجمه علوم انسانی- تئوری بازی

 

تئوری بازی مجموعه ای از ابزارهای تحلیلی است که به ما کمک می کند تا پدیده ای را  که در حین تعامل تصمیم گیرندگان مشاهده می کنیم ،درک کنیم. مفروضات پایه ای که زیربنای این تئوری را تشکیل می دهند به این صورت هستند:1. تصمیم گیرندگان اهداف بیرونی تعریف شده ای را دنبال می کنند ( آنها عقلانی رفتار می کنند) 2. آنها در تصمیم گیری دانش یا انتظارات شان از رفتار سایر تصمیم گیرندگان دیگر را هم مد نظر قرار می دهند ( به صورت استراتژیک استدلال می کنند) .

مدل های تئوری بازی، نمونه های به شدت انتزاعی از رده هایی از موقعیت های زندگی واقعی هستند. انتزاعی بودن به این مدل ها اجازه می دهد که برای مطالعه طیف وسیعی از پدیده ها مورد استفاده قرار بگیرند. مثلا تئوری تعادل Nash ( فصل 2) برای مطالعه رقابت سیاسی و انحصار چندگانه به کار برده شده است. تئوری تعادل استراتژی ترکیبی ( فصل 3) برای توضیح توزیع های طول زبان در زنبورها و طول لوله در گل ها به کار برده شده است. تئوری بازی های تکراری (فصل 8) برای تشریح پدیده اجتماعی مثل تهدیدها و وعده ها استفاده شده است. تئوری هسته (فصل 13) این استدلال را مطرح می کند که در اقتصادی که حاوی عامل های بسیاری است، برایند تجارت تحت یک سیستم قیمت ، پایدار است.

مرز بین تئوری بازی محض و کاربردی مبهم است، برخی توسعه ها در تئوری محض باعث ایجاد انگیزه  برای حرکت در مسئله هایی شده است که به کاربردهای عملی منجر شده اند. با این وجود ما عقیده داریم که بین این دو حیطه می توان مرزی را ترسیم کرد. اگرچه امیدواریم که این کتاب برای کسانی که کاربردها علاقمند هستند جذاب باشد، این کتاب تقریبا کاملا در قلمرو تئوری " محض" حرکت می کند. هنر بکار بردن یک مدل انتزاعی در یک موقعیت جهان واقعی باید در یک کتاب دیگر به خوبی تشریح شود..

تئوری بازی برای بیان ایده هایش به شکل رسمی از ریاضیات استفاده می کند. اگرچه ایده های تئوری بازی که ما مورد بحث قرار می دهیم ذاتا ریاضیاتی نیستند، در اصل کتاب را می توان طوری نوشت که همین محتوا را داشته باشد اما از ریاضیات نیز اجتناب کرد. فرمول بندی ریاضی باعث ساده شدن تعریف دقیق مفاهیم ، تسهیل تایید ثبات ایده و بررسی اثر مفروضات می شود. در نتیجه سبک ما رسمی است، ما تعاریف و نتایج را به دقت بیان می کنیم و آنها را با انگیزه ها و تفسیرهای ایده ها منتشر می کنیم.

استفاده از مدل های ریاضی باعث ایجاد علاقه ریاضی مستقل می شود. ما در این کتاب با تئوری بازی به عنوان شاخه ای از ریاضیات برخورد نمی کنیم بلکه آن را یک علم اجتماعی می دانیم که هدف آن درک رفتار تعامل تصمیم گیرندگان است، ما نقاط مورد توجه ریاضی را تشریح نمی کنیم. از نقطه نظر ما نتایج ریاضی تنها در صورتی جذاب هستند که بوسیله شهود تایید شوند

 

منبع : A Course in Game Theory

تالیف : Martin J.Osborne, Ariel Rubinstein

 

برای سفارش ترجمه کامل این کتاب با این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید تماس بگیرید